Team Senzory do škol

Michael Lažan

Propagátor občanského měření kvality vzduchu, otevřených dat a stavění senzorů. V roce 2019 se zapojil do projektu tehdejší „Luftdaten“ nyní Sensor.Community aby zaplnil bílou mapu senzorů mezi Německem a Polskem. V roce 2021 založil spolek Senzorvzduchu, z.s. Za cíl si klade poskytnout občanům nástroje, které jim umožní zapojit se do vznikajících politických diskusí, a získat tak praktické zkušenosti s technologiemi a daty. Finalista Pražského inovačního maratonu s projektem Senzory do škol. Participuje v pracovních skupinách Comparability a Digital inclusion projektu Citimeasure, kde pracuje na praktickém využití občanských měření směřujícím k vytváření inteligentních, udržitelných a inkluzivních měst. Dále je členem skupiny FAIRMODE (Forum for Air quality Modeling), které vytváří metodiky kombinace nízkonákladových senzorových sítí s modelovanými daty a oficiálními měřeními.

Nikola Carić

Zakladatel startupu DUSTEE a ředitel Nádech z.s., kvalitou ovzduší se zabývá již řadu let. Jeho projekt senzorů kvality ovzduší obdržel několik cen. Senzory nabízel městům pro lokalizaci znečištění a efektivní práci s daty.

Alexander Waage

Student oboru kybernetická bezpečnost na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu. IoT, elektrotechnika a jejich propojení s kybernetickou bezpečností.

„Projekt propojuje nejen mé oblasti zájmu, ale i další, které vnímám jako velmi důležité, a věřím, že mají smysl, viz. zapojení občanů, open-source, veřejná data, osvěta a vzdělávání v dané problematice.“

Lukáš Kraus

„Na SSPŠ studuji prvním rokem a nad rámec výuky se zajímám o IoT technologie, které mohou prostým občanům přinést něco víc, ať už pohodlí, nebo osvětu. Na projektu si cením snahy o šíření osvěty v problematice znečištění vzduchu, který neustále dýcháme, a zapojení prostých občanů, takže data jsou minimálně zkreslená a veřejně dostupná.“